Keskkonnanädal Kohilas

Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt toetatava projekti 896 ja  metsa-aasta raames toimus 7.-11. novembrini  Kohila Gümnaasiumis keskkonna- ja metsandusteemaline keskkonnanädal „Mine metsa...“

Hommikud algasid metsandusteemaline raadiosaatega. Käsitleti metsa kui ökosüsteemi, metsa rolli puidu saamisel ja looduse kaitsel. Räägiti metsast kui töötamise ja puhkekohast.
Nädala alguses avati Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt finantseeritud ja Sagadi Metsakeskuse teostatud näitus „Meie metsapuud“. Eesti metsas kasvavaid puid tutvustavate pannoodele andis lisaväärtuse Kohila Metsaseltsi poolt tellitud erinevate puude näidised, mille valmistas Tõnu Kalmet, ja Rivo Reisko poolt õpilastöödest koostatud näitus, mis tutvustas erinevaid puidu kasutamise võimalusi.
Keskkonnanädala raames külastasid gümnaasiumiõpilased Sagadi Metsamuuseumi. Seal uuriti, mida kõike on metsal olnud pakkuda meie esivanematele ja mida ta tähendab mets meile tänapäeval.

You must install Adobe Flash to view this content.

Gümnaasiumi tüdrukud valmistasid puidust ehteid, poisid restaureerisid vanu pinke. Pingid, pärast uuele elule aitamist, leiavad talvel kasutust kooli koridorides, kevadel siseõues. Algklasside õpilased kaunistasid keskkonanädala klassijuhatajate juhendamisel puulehtedega dekupaaztehnikas märkmikke. Iga mäkmik sai  kauni ja omalaadse sügiskuue selga.

Kesknädalal toimusid keskkonna- ja metsandusteemalised viktoriinid 1-6. klasside õpilastele ning võistkondlik mälumäng 7.-9. klasside õpilastele. Põhikooli õpilaste mälumängu võitis võistkond 7 C: Kevin Kalaus, Silver Kukkur, Mariell Sepp, Kätlin Torim. Teiseks tuli võistkond 7A Tüdrukud, koosseisus Mariann Pikkor, Brit Keskra, Karmen Mereküla, Teele-Arabella Ilustrumm. Kolmanda koha saavutasid 9C klassi võistkond „Mine metsa”: Kristjan Kallaste, Tessi Ilustrumm, Konrad Ilustrumm, Merlin Atso.

Neljapäev oli külaliste päev. 5.-7. klassi õpilastel käis külas zooloog ja looduskaitsja Uudo Timm, kes rääkis metsa pisiloomadest. Õpetas neid erinevate tunnuste järgi ära tundma ja looduses märkama. Gümnaasiumiõpilastele pidas loengu Eesti Metsa- ja Puidutööstusliidu tegevdirektori asetäitja Märt Riistop teemal „Puidu kasutamise keskkonnamõju ja uued puidutooted“.

Vallarahvas ja gümnaasiumiõpilased said oma metsaga seotud teadmised proovile panna neljapäeva õhtul toimunud mälumängus „Tule metsa“. Mälumängu juhtis vallavanem Heiki Hepner. Osales üheksa neljaliikmelist võistkonda. Küladest olid esindatud Hageri, Prillimäe, Rabivere ja Sutlema.

Esimese koha saavutas võistkond Vallavalitsus, koosseisus Rando Lai, Ingrid Võrno, Eva Kumberg ja Eri Freiberg. Teise koha saavutas võistkond 29. Lend, Kristiina Vanem, Aire Raud, Ingrid Oksaar. Kolmandale kohale platseerus võistkond Allasutused koosseisus: Reet Aro, Aavo Kergand, Virve Õunapuu, Lii Haabma. Aitäh kõigile osalejatele!

Mälumängu õhtul loositi välja ka metsanädala suure ringi küsimuse „Kas Eestis raiutakse metsa rohkem kui juurde kasvab, nii palju kui juurde kasvab või kasvab rohkem kui raiutakse?“ õigesti vastanute vahel välja auhinnaraamatud. Õnnelikeks võitjateks osutusid Ingrid Oksaar ja Helgi Romet, kes vastas, et metsa kasvab juurde rohkem kui raiutakse.

Palju õnne!

Üritust toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.