Oma puu

3. A ja B klass õpilased osalesid programmis "Oma puu". 2011. aasta sügisel viidi läbi õppekäik kooli ümbruses puudega tutvumiseks. 25. jaanuaril läksime õppekäigule Tallinna Botaanikaaeda, et tutvuda mujal maailmas kasvavate puudega ning näha niisuguste puude vilju ja lehti, mida ise toiduks või toidu maitsestamiseks tarvitame. Programmi toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Esmalt käisime läbi Troopika kasvuhoone ning Palmiaia. Troopikamajas oli suviselt soe ja niiske ning tundsime end nagu tõelises troopikametsas. Põnevust tekitasid lihasööja-puu ja Madagaskari ränduripuu, mille lehtede suuna järgi on võimalik ilmakaari määrata. Näidati suhkruroogu ja puuvillataime, samuti seda, kuidas kasvab ananass. Huvitav oli teada saada, milline näeb välja kakaopuu. Selle viljad ei olnud sugugi kakaopruunid, vaid hoopis  erkkollased ning kasvasid otse tüve küljes. Kohvipuul olid seemned 2-kaupa. Kui seemned muutuvad punaseks- tähendab see, et nad on valmis korjamiseks. Saime teada, et vaatamata oma suurele kõrgusele on banaanipuu hoopis rohttaim. Nägime banaani sugulase -enseete- hiiglasuurt õit. Huvitav on teada, et dünamiidipuu viljad avanevad suure pauguga ja võivad lennata 100m kaugusele. Puuvillapõõsast ei olnud enne mitmed meist näinud. Saime näha, kuidas kasvavad niisugused  maitsetaimed nagu ingver, must pipar ja kardemon. Kookospalmilt kasutatakse kõiki tema osi.

Palmimajas kasvasid enmjaolt erinevad palmid. Saime teada, et palmiliste sugukond on maailmas väga oluline, sest need puud annavad väga paljudele inimestele toitu, kehakatet ja peavarju. Vanimaks palmiks on selles aias 95 aastane datlipalm. Huvitav puu on seelikpalm, millel on ka vanad lehed küljes, need on pruunid ja alla longu, moodustades puule nagu seeliku. Kalasabapalm oli madalam, mitme tüvega ning tema lehed meenutasid kalasaba. Palmimajas olid põnevad ka viigipuud oma põimuvate  õhujuurtega.

Lähistroopika kasvuhoones oli mitmeid Vahemere maadelt ja Austraaliast, aga ka Uus-Meremaalt ja isegi Jaapanist ning Hiinast pärinevaid taimi. Mõned puud olid pärit Lõuna-Aafrikast. Elevust pakkus kuldkaladega minikosk. Akaatsiad on puud, mis kasvavad Austraalia metsades. Nägime mandariini- ja apelsinipuud. Sidrunipuul, mis pidevalt saaki kannab, oli ka sidrun küljes.  Kasvas koaalade lemmik- eukalüptipuu ning parasjagu oli õites kuulsa Hiina riispaberi valmistamiseks kasutatud riispaberipuu, nägime ravimtaimepuud- hõlmikpuud.

Huvitav oli tutvuda loorberipuuga, mille puit on magusa lõhnaga. Puu elaval lehel ei ole selline lõhn nagu kuivatatud lehel, mida inimesed toidu maitsestamiseks kasutavad. Loorberipuust rääkis giid ka pikemalt. Selle puu viljad näevad välja nagu mustikad, ta võib kasvada kuni 10 meetri kõrguseks ning  on pärit väga ammusest ajast Kreekast, kus just loorberilehtedest valmistatud pärgadega autasustati vapraid sõjamehi ja parimaid poeete. Selle puuga on seotud ka müüt Apollonist ja Daphne armastuseloost.

Tore oli teada saada, milline näeb välja oliivipuu, näha akaatsiat oma kollases õiterüüs. Huvitava nimega puul- lambiharjapuul ei olnud kahjuks praegu õisi, neid nägime ainult fotolt. Tutvusime ka Austraalias salastatud kasvukohaga taime-volleemiaga. Kaua aega arvati,et see on välja surnud, kui siis üks rändaja selle leidis ja Austraalia botaanikaaeda taime nime määramisele viis. Huvitavad taimed selles kasvuhoones olid veel pudelipuu, korgitamm, õlipuu ja poisipea.

Ringkäigu lõppedes hoones, asusime õueaiast otsima meile tuttavaid Eestimaa puid. Leidsime tamme, pärna, remmelga ja männi. Ühe puu all askeldas musträstas.

Õppekäigul täitsid õpilased õp Annika koostatud töölehe. Peale õppekäiku kirjutasid 3. a klassi õpilased kirjandi teemal "Oma puu". Õpetaja Evi poolt välja valitud tööd on toodud allpool.

3.a ja 3.c klassi õpilased koos õpetaja Evi ning Annikaga

 

Kirsipuu

Minu lemmik puu on kirsipuu. See kasvab minu aias ja on minu oma.

Juba väikesest saati on see minu oma olnud. See on nagu mälestuste puu. Ma ei pea selle puu eest hoolitsema, ta kasvab ise. Puu on kaheharuline, peenike ja kõrge, magusate viljadega.

Mäletan, kui ma õe ja naabri-Joonasega puu otsa ronisime, siis ema ja isa keelasid meil selle ära, sest puu on habras ja nõrk. Ega me rohkem roninudki, sest me ei tahtnud, et puu katki läheks..

Ühel talvel tegin ümber puu ringikujulise tooli.

See kirsipuu on kõige armsam puu, mida näinud olen.

 Annabel Vinnal, 3.a klass, 2011/2012

 

Minu puu

Valisin oma puuks mägimänni. Mägimänd on kasvanud vanaema juures maal juba üle kaheksa aasta. Istutasime selle koos sünnipäevalistega minu esimesel sünnipäeval. Mulle meeldivad ta käbid, sest need on alguses lillakd, pärast muutuvad pruunikaks.

Käbisid hakkas puu kandma alles hiljuti, mõni aasta tagasi. Praegu on puu mulle peaaegu puusadeni, aga ta kasvab veel.

 Kevin Kristofer  Laanmets, 3.a klsss, 2011/2012

 

Õunapuu

Ma valisin oma puuks õunapuu selle pärast, et see puu on mulle armas. Õunapuu on lehtpuu ja ta on veel väike.

Kui ma ühe aastaseks sain, siis istutati mulle esimene oma õunapuu vanaisa mesilasse. Viiesel sünnipäeval istutasime koos ka teise õunapuu, mis kasvab meie aias. Õunapuul on kevadel ilusad roosad õied. Varsti hakkavad need puud ka vilju kandma. Kui on vaja, siis ma kastan teda.

Talvel õunapuu puhkab lume all.

Mul on väike õunapuu,

Kasvab minu aias.

Ta on mulle kallis puu,

Olen õunamaias.

 Siim Kaarel Maasalu, 3.a klass 2011/2012

 

Tamm

Minule meeldib tamm, kuna nad on hästi suured ja elavad väga vanaks. Teadaolevalt kõige vanem tamm kasvab Taanis ja on umbes 1500 aastat vana.

Tammesid on umbes 200 ernevat liiki ja nad kasvavad pea kõikjal üle maailma. Istutasime isaga ka enda kodu juurde ühe väikese tamme ja loodan, et kunagi kasvab temast suur ja ilus puu.

Sügisel saab saab tammelt tõrusoid, millest on tore erinevaid loomi meisterdada.

Tamme puit on väga väärtuslik ja sellest tehakse ilusat mööblit.

Mina tahaksin olla sama tugev nagu tamm ja elada sama kaua, kui tamm.

 Laura-Marii  Tammiste, 3.a klass,  2011/ 2011

 

Minu õunapuu

Minu kodus on üks õunapuu. Sellel puul on hapukad õunad. Vahel ma istun õunapuu otsas ja proovin õunu. Kui me õunamhla jaoks õunu korjame, ronin ma selle puu otsa õunu korjama.

Üks väike luuletus ka:

 Õunu kannab õunapuu

Õun on ümar nagu kuu.

Kui puhub õues tugev tuul,

mul lohutuse sõnad suul.

 

Mu õunapuu on õitemeres.

Kuid ometigi pai tal tehes,

kukub iga teine õis.

Need õied endal tuppa tõin.

 Hedi Volk, 3.a klass,  2011/2012