Keskkonnanädal toetas õppekava läbiva teema realiseerumist

Inimpopulatsiooni arvukus suureneb. Üha enam toodetakse toitu, elektrienergiat ja kasutatakse joogivett. Aasta aastalt koormus keskkonnale suureneb. Oma planeedi Maa  säästmiseks peavad inimesed muutma oma tarbimisharjumusi. Suur roll tarbimisharjumuste kujundamisel on perekonnal, lasteaial ja koolil. Ütleb ju vanasõnagi, et mida õpid noores eas, seisab eluaeg sul peas.

Põhikooli ja ka gümnaasiumi riiklikus õppekavas on üheks  läbivaks teemaks keskkond ja jätkusuutlik areng. Sellega  taotletakse õpilase kujunemist sotsiaalselt aktiivseks, vastutustundlikuks ja keskkonnateadlikuks inimeseks, kes hoiab ja kaitseb keskkonda ning väärtustades jätkusuutlikkust, on valmis leidma lahendusi keskkonna- ja inimarengu küsimustele.

Kohila Gümnaasiumis toetab juba 10. aastat selle läbiva teema  realiseerumist keskkonnanädal- nädal kus toimuvad erinevaid õppeaineid lõimivad keskkonnavaldkonna üritused. Viimasel kahel õppeaastal on üritust läbi viidud koostöös Kohila Keskkonnahariduse Keskusega. Üritust on finantseerinud Keskkonnainvesteeringute Keskus ja toetanud Kohila Vald.  2012. aastal lisandus varasematele toetajatele kohalik taaskasutatavaid riideid müüv kauplus Säästur.

2012. aasta keskkonnanädala läbivaks teemaks oli „Säästes loodust, säästad raha ja tervist“.

Igal hommikul toimusid kooliraadios keskkonnateemalised raadiosaated, kus arutleti, et miks on vaja mesilasi, kuidas elektrienergia tootmine mõjutab puhta joogive varusid, miks kutsutakse mõningaid taimi ravimtaimedeks. Kooliraadios tutvustati ka ökoloogilisi majapidamisnippe.

You must install Adobe Flash to view this content.

Sööklas toimusid pune, piparmündi, naistepuna ja mustsõstralehe teede, mis olid korjatud suvel looduslaagris osalenud õpilaste poolt, degusterimine. Mesi ja maarohutee maitsesid natuke sombustel ja niisketel hommikutel imehästi. Nüüd teab nii mõnigi laps, kuidas maitseb punest tehtud tee ning et punet võib kutsuda ka vorstirohuks. Degusteerimise paigas võis seinalt lugeda nende teede mõju kohta inimorganismile.

Keskkonnanädalal koguti taaskasutuse eesmärgil vanu teksapükse ja plastmassist pudelikorke. Pudelikorkidest valmib kooli seinale suur mosaiikpilt ja teksapüksid saavad „uue elu“ tüdrukute tööõpetustunnis.

Nädala raames läbisid algklasside õpilased prügiteemalise õppevideote tunni. Vaadati kodulehel keskkonnake. ee toodud lastepäraseid õppevideosid. Hageri algklassid külastasid jäätmejaama.  Klassiõpetajate  eestvedamisel tuuniti kodust kaasa toodud vanu T-särke või teksapükse.  Oma töö tulemusi presenteeriti nädala lõpus, kui toimus taaskasutatavate rõivaste kandmise päev.

Põhikooli ja gümnaasiumi õpilastele toimusid samuti videotunnid. Vaadati you.tube vahendusel eesti moekunstnik Reet  Ausi loengut „Trash to Trend“ ning tööõpetuse tundide raames valmistati õpetaja juhendamisel teksariidest pajalappe, lapitekke, asjade hoidikut ja muud vajalikku nipet-näpet. Samuti oli õpilastel võimalik tuunida väljaspool tunde teksapükse ja T-särke.

Uuskasutuse õpitoad olid suunatud põhikooli ja gümnaasiumi õpilastele. Vanad, purunenud pärlikeed ja muud ehted aidati kunstiõpetuse õpetaja abil uuele elule. Vanadest taldrikutest ja tassidest ning pitslinikutest valmistati kommikausse ja lambikupleid.

Ökokosmeetika õpitoas,  kus osalesid enim just gümnaasiumi tüdrukud, käsitleti kosmeetikatoodete mõju inimesele ja keskkonnale ning katsetati kohapeal omal nahal valdavalt toiduainetest loodud meigieemaldajaid, koorijaid ja maske.

Vahetunnid sisustas erinevate tegevustega õpilasesindus. Algklassid õppisid nende juhendamisel  selgeks keskkonnatantsu.

Keskkonnanädala raames toimusid üritused ka täiskasvanutele.

Lapsevanemad said osaleda klaasisulatuse õpitoas.  Perekondadele viidi  läbi  keskkonna- ja loodusteemaline mälumäng Öko on Cool. Võitjaks osutus perekond Kangur, teise koha saavutas perekond Saarna ja kolmandana lõpetas perekond Rikkinen.  Aitäh siinkohal kõigile osalenud perekondadele!

You must install Adobe Flash to view this content.

Kaks nädalat enne keskkonnanädalat kuulutati välja klassidevaheline vana koolimööbli tuunimise võistlus.    Kunstiõpetuse tundides pidid põhikooli õpilased looma tuunitava mööblieseme tarbeks kavandi. Nendest valiti välja parimad, mis osaliselt ka realiseeriti. Töid laekus oodatust enam ning  seisab ees tõsine töö.

Keskkonnanädalast kui õppekava läbivat teemat toetavast projektist on Kohila Gümnaasiumis saanud traditsioon, mis jätkub ja areneb ka järgmistel õppeaastatel.