Green Class 2013

Kohila Gümnaasiumi õpilased osalesid juuli alguses Kohila Vineeri haridussõbraliku emafima Latvijas Finierise poolt igal aastal Baltimaade põhikooli-ealistele õpilastele korraldataval võistlusel Green Class (Zalā Klase).

Võistlus algas tegelikult juba veebruarikuus, kui kaheksandate klasside õpilased alustasid uurimuse „Kask ja sellega koos elavad liigid ning nende kohastumus aastaaegadega“ läbiviimist Edith Maasiku, Kadi Adleri ja Margit Pikk’i juhendamisel.

Iga rühm valis välja ühe kasepuu, tähistas selle ümber oleva ala kolme meetri raadiuses ning määras alal kasvavad ja elavad liigid. Vaatlusalast tehti fotoseeria, mis sisaldas fotot neljast erinevas kuus läbi viidud vaatluskorrast. Samuti uuriti kirjandusallikate põhjal kasemahla toimeid, kase kasutust rahvameditsiinis, ehituses ja mujal ning koostati Ingrid Oksaare ja Sirle Pendi juhendamisel sel teemal referaadid. Tööd vormistati ning iga rühm kaitses komisjoni ees oma uurimust. Parim rühmatöö saadeti konkursile. Lisaks tuli saata konkursile temaatiline, õpilaste tsenaariumi põhjal filmitud video.

Kohila Vineeri korraldatud metsaistutuspäeval maikuus saime teada, et võistlusest võttis osa pea kolmkümmend kooli ning meie võstlustöö oli eelkonkursil saavutanud 11. koha ja seega pääsesime lõppvõistlusele, mis toimus Abragciemsis Lätimaal.

Lõppvõistlusele oli kohale tulnud 15 eelvoorust edasi jõudnud kooli, kokku 150 õpilast ja 30 õpetajat. Kohila Gümnaasiumit esindasid Kristel Heinleht, Kelly Õuemets, Romet Lukas, Egon Müüripeal, Liisbeth Kuutok, Silver Kukkur, Max Andreas Kosenkranius, Kevin Kalaus ja Esper Ernits.

You must install Adobe Flash to view this content.

Green Class võistlusel on huvitav ja praktiline komme jagada osalevate koolide õpilastele ja õpetajatele kindlat värvi T-särgid, mida tuleb kanda kogu võistluse ajal. Praktiline on see seetõttu, et suurelt territooriumilt leiavad õpilased tiimikaaslased ja oma õpetajad väga lihtsasti särgi värvi järgi ülesse. Meie vormiriietusse kuulus lisaks punasele särgile veel linasest, MTÜ Kovanäpsel poolt valmistatud, tikitud eesti lipuga pearätt, mis kulus seal palavas mändide all võisteldes marjaks ära.

Lõppvõistlus oli kahevooruline. Esimene voor nõudis teadmisi kasest ja kasega koos elavatest liikidest ning kasepuu kasutamisest, meeskonnatöö oskusi ja füüsilist vastupidavust. Tuli kihutada vineerist valmistatud eripärastel tõukeratastel, hoida aja peale kasepuu asendit, tegeleda fotosünteesi simuleerimisega.

Võistluse käigus saadi ka uusi teadmisi. Näiteks oli kogu võistkonna, sealhulgas ka õpetajatele, üllatuseks, et kasepuust tehtud vineeri kasutatakse naftatankerites laeva nö sisemise poole katmiseks ning et kasevineer sisaldab oluliselt vähem formaldehüüdi kui suitsukala. Olgus selguse mõttes öeldud, et formaldehüüd on tugeva lõhnaga värvitu gaas, mida kasutatakse ehitus- ja viimistlusmaterjalide tootmisel, mööbli valmistamisel, aga seda sisaldub väga palju ka juuksehooldusvahendites. Tulevikus võivad autode põhjad olla toodetud kasevineerist. Saadi teada, milline seos on öökullil ja kasepuul. Öökullid aitavad piirata näriliste arvukust kasepuude ümbruses.

Võsitluse teises voorus tuli teha, kasutades kohapal antud vahendeid, viie minutiline etteaste teemal „Kask elab seda väärindades pea 140 aastaseks“. Tihe võistluspäev lõppes õpetajatevahelise võistumaalimisega, rannasurfilaudade katsetamise, disco  ja  läti keelse karaoke laulmisega.

Selliste võistluste organiseerimine ja üldhariduskoolide projekti kaasamine on tänuväärt tegevus. Haridus on kulukas ja investeerides sellesse võib tulemusi oodata alles aastate pärast.

Täname  Keskkonnainvesteeringute Keskus, kes toetas antud projektis osalemist ning toetab keskkonna- ja loodushariduse õpetamist üldhariduskoolis, mis võimaldab üha linnastuva ühiskonna õpilastel säilitada side loodusega ning avardada teadmisi ja saada vahetuid kogemusi  looduses– õppida armastama loodust. Ja on ju nii, et mida me armastame, seda me ka hoiame.

Kokkuvõttes esimese kolme hulka me ei jõudnud aga projektis osalemine andis hulgaliselt keskkonna-alaseid teadmisi,  häid emotsioone ning nii õpetajate vahelisi kui rahvusvahelise koostöökogemusi. Jääme ootama juba järgmise võistluse põnevat teemat.