Kümnes keskkonnanädal Kohila Gümnaasiumis

3.-7. märtsil toimus Kohila Gümnaasiumis kümnes keskkonnanädal täis huvitavaid keskkonnatemaatikaga seotud tegevusi. Kooliraadios olid eetris saated, kus räägiti aasta linnust-  jäälinnust, aasta loomast – viigerhülgest ja aasta puudest – türnpuust ja paakspuust. Arutleti, kuidas plastjäätmed tungivad toiduahelatesse ning tutvustati maagilist taime – kadakat.

Hageri algklassidel käis külas Toomas Pranstibel, kes rääkis õpilastele madudest ja sisalikest. Õpilased said neid lähedalt näha ning palju põnevat teada madude ja sisalike elust. Soovijatel oli võimalus ka roomajaid saba poolt silitada. Lektoril olid kaasa valitud ohutud maod: kuningmadu, kollane roninastik, maisimadu ja üks sisalik, kelleks oli neljatriibuline hiidrüülik. http://hageriklassid.blogspot.com/

5.-12. klassi õpilastele toimusid meie kooli vilistlase Lennart Lennuki loengud, kes tutvustas Läänemere peotäies vees sisalduvaid loomi ning Läänemere elukeskkonda.

Nädala raames toimusid mitmed võistlused ja õpitoad nii õpilastele kui ka Kohila valla elanikele.

1.-9. klassi õpilaste töötoad olid teemal „Taaskasutuse kasulik kunst“, kus algklasside õpetajate ja kunstiõpetuse õpetaja Anu Roosilla juhendamisel leiutati ja valmistati taaskasutatavatest materjalidest tarbeesemeid ning mänguasju. Töötubades valmistatud taiesed eksponeeriti näitusel, mille teosed on digitaalselt eksponeeritud kooli kodulehel www.kohila.edu.ee

1.-4. klasside tööde vahel valiti välja ka parim leiutamisklass. Võitis 2 B klass, kes oli valmistanud taaskasutatavatest materjalidest pille tervele bändile. Õpilasi juhendas Ülle Pihlapuu. Taaskasutatavatest matrjalidest valmistatud tööde fotod leiate Kohila Gümnaasiumi fotogaleriist.

Hoolimata selleaastasest lumevaesest talvest laekus mitmeid töid loodusfotokonkursile „Talverõõmud“, mille seast valiti parimate teoste esitajateks õpilastest Heili Rungi (10B klass) ja õpetajatest Õnne Rõõmus.

5.-12. klassidele toimus Kadri Vilsoo, Anett Haljasorg’i ja Kirsti Solvaku välja mõeldud keskkonnateemaline fotojaht, millest võttis osa 13 klassi võistkonda. Fotode järgi tuli üles leida kohad kooli ümbruses, tuvastada QR-koodilugeja abil keskkonnateemalised küsimused ning lahendada nutiseadmete kaasabil ülesanded. Seejärel tuli teha temaatiline foto, milledest hiljem loodi kollaaž. Hinnati kiirust, piltide loomingulisust ja keskkonna teadmisi. Parimateks osutusid 5.-8. klasside seas 7C klassi võistkond koosseisus Kirke-Lisette Kroon, Maris Mäesalu, Merily Plaser ja Anet Saarna ning 9.-12. klasside hulgas 9A klassi võistkond koosseisus Liis Koitla, Kätlin Kullerkupp, Hanna Kristiina Liht ja Karmen Mereküla.

Kahel päeval toimusid Kohila Gümnaasiumi poiste tööõpetuse õpetaja Rivo Reisko juhendamisel töötoad „Vana klaasi uus elu“ lastevanematele. Meisterdati kasutatud klaasist vaagnaid, kommialuseid ja vitraaže.

Kesknädalal viidi läbi traditsiooniline keskkonnateemaline mälumäng sõpruskondadele, kus esimese koha saavutas Rabivere sõpruskond, kuhu kuulusid Aare Meriloo, Kristi Meriloo, Lehar Meriloo ja Peep Torgo. Õpilaste arvetuses kuulus esikoht Võrgupoiste sõpruskonnale koosseisus Oskar Laak, Kevin Kristofer Laanmets, Siim Kaarel Maasalu ning Markos Parve. Suurepäraseid küsimusi koostasid mälumänguks Heiki Hepner, Edith Maasik, Kadi Adler ja Kirsti Solvak.

Täname kõiki, kes aitasid korraldada keskkonnanädalat ning ürituse finantseerijat Keskkonnainvesteeringute Keskust.

Anett Haljasorg

Keskkonnahariduse Keskuse projektijuht