2019

2019. a keskkonnateadlikkuse programmi projekt nr 15624 “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal”

Laupäeval, 24. oktoobril 2020 kutsusime inimesi välja liikuma, et läbida keskkonnamäng „Puhta vee radadel Kohilas“, kus orienteeruti värskes õhus Avastusrada keskkonnas (www.avastusrada.ee). Mängijatel tuli mobiilis kuvatava  kaardi abil üles leida raja punktid, lugeda läbi telefonis avanev info ja vastata küsimusele. Sellele järgnes õpperetk Rabivere rabasse Kaselaug rabajärve äärde. Selle üritusega lõppes Keskkonnainvesteeringute Keskuse ja Kohila valla poolt rahastatav ürituste sari, mis koosnes kokku 9 üritusest. 

Keskkonda ja säästlikku eluviisi propageeriv sari algas 5. oktoobril 2019 Urmas Tartese putukate loenguga, mis avardas teadmisi. Lektor tõi välja, et vapsikud teevad aias väga head biotõrjet, putukad on tundlikud õhus olevate mürkide vastu, kõdukihis arvukalt elavad hooghännalised toituvad seeneeostest ja -niitidest, olles ühtlasi ka seente levitajateks jpm. Väga huvitav oli 28. novembril 2019 toimunud Tiit Marani loeng ja arutelu “Ka loomad tunnevad”. Keskkonnasäästlikkust õpetasid taaskasutusel põhinevad õpitoad jaanuaris 2020 – taaskasutatavatest materjalidest mänguasja, Sipsiku õmblemine (juhendaja Tiina Ploompuu) ning poekoti kavandamine ja õmblemine (juhendaja Triin Tint). Viimases õpitoas andis juhendaja ülevaate moe tohutust keskkonnamõjust ning üheks Triin Tinti soovituseks oli see, et me julgemalt hakkaksime jälle riideid parandama, mitte ei viskaks kohe prügikasti, et osta uusi. 

27. veebruaril 2020 viisime läbi õpitoa “Ökokosmeetika – milleks mulle?!”, juhendajaks Edith Maasik. Kosmeetikal ja kosmeetikal on vahe, tuleb tutvuda koostisainete loeteluga ja jätta need tooted riiulile, mis sisaldavad kahjulikke koostisosi. Praktilises osas valmistati niisutav baaskreem, kehakreem ja huulepalsam. Ürituste sari jätkus peale eriolukorda juunis linnulaulu hommikuga Tohisoo pargis (10.06.2020), juhendaja Margus Ots Eesti Ornitoloogiaühingust, loodusfotograafi Sven Zacek loodusfoto koolitusega algajatele (30.06.2020).  

Viimasteks keskkonnaüritusteks olid fermenteeritud põdrakanepi tee valmistamise koolitus (10.08.2020), seeneretk Tõnu Ploompuuga piirkonnas kasvavate seente tundmaõppimiseks (13.09.2020) ja puhta vee keskkonnamäng peredele (24.10.2020).