2022

Kohila jalgrattaorienteerumine 30.08.2022

Politsei korraldas Kohilas 30. augustil jalgrattaorienteerumise, mille käigus said 10 võistkonda Raplamaa igast vallast võimaluse läbida 10 erinevat tegeluspunkti Kohila alevis. Jalgrattaorienteerumine algas ja lõppes Kohila politseipunkti juures.
Ühe tegeluspunkti võistkondadele pani üles ka Kohila Keskkonnahariduse Keskus, asukohaks gümnaasiumi ja skatepargi kõrval olev haljasala. Teemaks valisime liblikad ja looduskeskkond. 10 minuti jooksul tuli võistkonnal täita 2 ülesannet ja vastata 2-le küsimusele. Võistlejad olid kõik nutikad ja kellelgi lahendamiseks aega puudu ei jäänud.
Aitäh ürituse korraldajatele ja osalejatele!

2021. a keskkonnateadlikkuse jätkuprojekt "Keskkonnaüritused peredele Raplamaal"

Projekti ” Keskkonnaüritused peredele Raplamaal” perioodil sügis 2021- november 2022 projektitegevusi toetas SA Keskkonnainvesteeringute keskus summas 1473.- eurot ning Kohila Vallavalitsus omaosalusega 1699.- eurot. Kahel üritusel tuli osalejatel ka endal tasuda osalustasu.


Hispaania teeteo koolitus 2.06.2022

2. juunil, Kohila Keskkonnahariduse Keskuse korraldatud hispaania teeteo (ladina keeles Arion vulgaris) koolitus läks asja ette. Jagati muljeid ja kogemusi ning saadi uusi teadmisi. Selgus, et pooled koolitusel osalenutest pistavad juba rinda teetigude arvu vähendamisega oma aias, pooled tulid ennetavalt teadmisi hankima, juhuks, kui teetigu ka nende kinnistuteni jõuab. Koolitaja Anneli Ehlvest on hariduselt bioloog ja malakoloog (malakoloogia – limuseteadus, molluskeid käsitlev zooloogia haru) ning rääkis hispaania teeteo elutsüklist, levikust Euroopas ja tõrjumisest.
Lektori sõnul leiti hispaania teetigu Eestist esmakordselt 2008. aastal Pärnust. Nälkjas on algselt pärit Lõuna- Prantsusmaalt, Hispaania piiri lähedalt, kust ta on pika aja jooksul levinud üle kogu Euroopa. Näiteks Rootsi jõudis see tigu juba 1975.a ja nagu lektor ütles, et pool Rootsit (lõunapoolne osa) on teetigu täis ning kuna ta on kõigesööja ja siis mingi aeg kahjustasid tigude hordid isegi viljaladusid. Eestis toimus plahvatuslik paljunemine 2020. aastal.
See väga hästi võõrsil kohastuv teetigu levib inimese abiga. Puukoolides, aiandites ja poodides müügil olevate välismaiste istikutega, millede mullapallidega võivad kaasa tulla teeteo munad.
Peale koolitust siseruumis tegime praktilise õppekäigu selle probleemse liigi levialal Kohilas. Tänud lahketele aiaomanikele. Otsiti kohti, kus teod eelistavad peituda. Hiljutise vihmasaju tõttu võis tigusid leida ka lihtsalt murul ja mullapinnal. Osalejad täheldasid huvitavat asjaolu, et peaaegu kõik teeteod Kohilas on tumedat kohvipruuni värvi. Tavapäraselt fotodel nähtud oranžikaid isendeid ei leitud.

Sven Zaceki talvine loodusfoto koolitus

19. veebruaril 2022 viis loodusfotograaf Sven Zacek Kohila Keskkonnahariduse Keskses läbi talvise loodusfoto koolituse. Teoreetiline osa viidi läbi siseruumis. Praktiline pildistamine Kohila alevis. Looduse pildistamine (ka talvel) on tõhus viis, mis motiveerib meid rohkem aastaringselt looduses liikuma ja seda põhjalikumalt tundma õppima. 

Talvine rabaretk Mukri rabas

26.veebruaril 2022 toimuva talvise rabaretke alguspunkti Mukri loodusraja alguses saabuti bussiga. Retke juhendas Kadri Rütmann. Rajal mööduti Eidapere järvest, kus mõõdeti rabajärve pH-d ning saadi kinnitust, et rabavesi on ikka happeline (pH= 4,7). RMK lõkkeplatsile jõudes rüübati sooja pärnaõieteed, kuulates samal ajal retkejuhi ette loetud sooteemalisi katkeid ilukirjandusest. Keskkonnahariduse Keskus pani turbasambla vaatamiseks üles binokulaari, et uudistada mikromaailma. 

Linnulaulu hommik Rapla Vesiroosi pargis (Peep Veedla, Eesti Ornitoloogiaühing)

15. mail 2022 toimus linnulauluhommik Rapla linnas Vesiroosi tiikide ümbruses. Juhendajaks  Peep Veedla Eesti Ornitoloogiaühingust. Kokku kuuldi ja pandi kirja 33 liiki linde.

Ööliblikate vaatlus peredele (Irene Volk, Kohila Keskkonnahariduse Keskus)

Ööliblikate vaatlus toimus laupäeval, 15. oktoobril 2022 kell 20.00 – 22.00. Veidi vihmane, kuid ööliblikate lendluseks soodne ilm, taevas on pilves, õhutemperatuur on 9 – 10 kraadi. Uuriti, millised liblikaliigid jahedal ja niiskel hilissügise õhtul ringi lendavad. Ööliblikate vaatlusõhtu leidis aset Rapla linnas looduslikus asukohas, läheduses on tiik, puid ja lagedamat niidetud ala.  Vaatlusalale pandi üles valgustelk 250 W pirniga. Voolu saadi generaatorist. 

Ökokosmeetika loeng ja töötuba (Edith Maasik)

28. novembril 2022 korraldas Kohila Keskkonnahariduse Keskus looduskosmeetika loengu ja töötoa. Juhendaja Edith Maasik. Saadi teada, milliseid keemilisi ühendeid sisaldavad kosmeetikatooted, mida me igapäevaselt kasutame ja kuidas need meile mõjuvad. Valmistasime ise looduskosmeetikat. Kell 18.00 – 19.00 Loeng Kohila Keskkonnahariduse Keskuses, ruum B203, Kooli 1, Kohila. Kell 19.00 – 20.00 Töötuba Kohila Gümnaasiumi laboris, kus valmistame ise looduskosmeetikat (huulevõie ja baaskreem)