FERMENTEERITUD PÕDRAKANEPI TEE ÕPITUBA (Ivan Tšai tee)

Loodusest otse toidulauale!

Kõikjal õitsev ahtalehine põdrakanep on taim, millest tehakse rahva seas tuntud Ivan Tšai teed. 10. augustil 2020 Hageri rahvamajas toimuval koolitusel teeme läbi põdrakanepi fermenteerimisega seotud etapid. Saab maitsta Ivan Tšai teed. Algus kell 18.00 Hageri rahvamajas. Võimalusel võtta kaasa tainarull.

Info ja registreerumine mob 5855 8040, khk@kohila.edu.ee, või Kohila Keskkonnahariduse Keskuse Fb sõnumid.

Üritus on tasuta. Õpituba on sarjast “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“, keskkonnateadlikkuse projekt nr 15 624. Toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus.


LOODUSFOTO KOOLITUS ALGAJALE juhendaja fotograaf Sven  Začek

Teisipäeval, 30. juunil toimub 1-päevane loodusfoto koolitus algajatele loodusfoto huvilistele, mida juhendab Eestis hinnatud loodusfotograaf Sven Začek. Koolituse kestus on 10.00 – 18.00. Osalejad saavad lisaks teooriale ka looduses fotografeerimise kogemuse koos professionaaliga. Koolitus sisaldab 3,5 h teooriat ja 3,5h praktilist fotografeerimist Kohila piirkonna looduses. Kogunemine kell 10.00 Kohila Keskkonnahariduse Keskuses (Kooli 1, B203, Kohila, asub Kohila Gümnaasiumi uues juurdeehituses 2. korrusel). Peale teooriat on kavandatud 1-tunnine lõunapaus osaleja enda kulul (Kohilas on mitmeid toitlustusasutusi, kuhu saab minna keha kinnitama).

Info ja registreerumine mob 5855 8040, khk@kohila.edu.ee

Kaasa enda fotoaparaat. Maksimaalne osalejate arv 15 inimest.

Osalustasu 15 eurot tuleb kanda peale koolitusele registreerumist Kohila Vallavalitsuse kontole SEB EE191010802003808002 või SWEDBANK EE552200001120222327, selgitusse märkida oma nimi ja Sven Zaceki loodusfoto koolitus.

Õpituba on sarjast “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“, mida rahastatakse keskkonnateadlikkuse projektist nr 15 624.

Toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus

 

Näituse „Lennake mesipuu poole!“ viktoriini võitja on selgunud!

2. juunil 2020 loosis Poola Vabariigi Suursaadik T.E. Hr. Grzegorz Kozowski välja Poola Saatkonna ja Kohila Keskkonnahariduse Keskuse ühise näituse „Lennake mesipuu poole!“ viktoriini vastajate hulgast võitja. Auhinnaks oli Poola Saatkond poolt Piotr Socha illustratsioonidega raamat „Mesilased” (Grajkowski ja Socha, 2017).

 https://twitter.com/PLinEstonia/status/1265628123606986758

Loosiõnn naeratas Saskiale Kohila Gümnaasiumist. Palju õnne, Saskia! Loodame, et raamatu lugemine ja vaatamine toob Sulle rõõmu.

Näitus rändab edasi Oandu RMK Külastuskeskusesse ja Sławomira Borowska-Peterson, kes on avaliku ja kultuuridiplomaatia spetsialist Poola Vabariigi Suursaatkonnas ning näituse koordinaator, kirjutab: “ Saskia ettepanek, et näitusele annaks „jumet” röstsai meega,  võtame inspiratsiooniks. Kui ohutusreeglid lubavad, pakumegi esimesel väljapaneku päeval Oandu RMK Külastuskeskuses taolist hõrgutist.“

Piotr Socha ilusate ja  detailsete raamatuillustratsioonide näitus koos tekstidega mesilastest, mida Kohila KHK täiendas vanaaegsete mesindustarvikutega, oli Kohila Keskkonnahariduse Keskuses üleval 17.01.- 12.03.2020. 


LINNULAULU KUULAMISE ÕPITUBA

Tule Tohisoo mõisaparki linnulaulu õppima!

Õpituba on sarjast "Keskkonnaüritused peredele Raplamaal" (Kohila KHK keskkonnateadlikkuse projekt nr 15624). 

Kogunemine 10. juuni 2020 varahommikul kell 7.00 Tohisoo pargis mõisahoone ees. Juhendaja on Margus Ots Eesti Ornitoloogiaühingust. Osalemine tasuta. 

Toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja
Kohila Keskkonnahariduse Keskus


NÄITUS “LENNAKE MESIPUU POOLE!” , mis põhineb Piotr Socha illustratsioonidega raamatul „Mesilased”, mille teksti autor on Wojciech Grajkowski (tõlge eesti keelde Marius Peterson). Näitust esitlevad Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak ning Eesti Mesinike Liiduga.

 Ajavahemikus 20.01 - 13.03.2020 said huvilised näitust külastada tasuta Kohila Keskkonnahariduse Keskuses (Kooli 1, Kohila, 2. korrusel, ruum B203, sissepääsuga Kohila Gümnaasiumi peauksest. Alates 16. märtsist 2020 oli keskus, koolimaja eriolukorra tõttu suletud ja näitust kahjuks külastada ei saanud.  

Näitusel on väljas Piotr Socha väga ilusad, detailsed, samas lastepärased raamatuillustratsioonid koos tekstiga mesilastest, mesindusest (värvitahvlid on seintel, A1 suuruses kapa alustel), kaks raamatut „Mesilased“  https://www.rahvaraamat.ee/p/mesilased/867091/et?isbn=9789985340127

mõned väiksemad putukate hotellid, valik vanemaid mesindustarbeid (ülesandega otsida nende nimetused värvitahvlitelt, saab kuulata mesilaste suminaid (üksik mesilane, mesilased õitsvatel kirsipuudel, mesilassülemi hääl), vaadata õietolmu tombukesi binokuklaarmikroskoobi ning LCD ekraaniga mikroskoobi all (40x suurendus). Väljas on Liisa Puusepa (TLÜ ökoloogia keskus) fotod õietolmuteradest (tehtud elektronmikroskoobi all).

Poola saatkond on koostanud viktoriiniküsimused, mille vastajate vahel loositakse näituse lõpus välja P. Socha raamat „Mesilased“.

Suur tänu neile, kes jõudsid näitust külastada ja kõigile viktoriinilehtede täitjatele! Loosi tulemustest anname teada esimesel võimalusel. 

 

Kutsume teid neljapäeval, 27. veebruaril 2020 algusega kell 18.30 Kohila Keskkonnahariduse Keskuse koolitusele ja töötuppa „Ökokosmeetika – milleks mulle!“, mis toimub keskkonnaprogrammist rahastatava projekti nr 15 624 "Keskkonnaüritused peredele Raplamaal" raames.

Teema: keemilised ühendid kosmeetikatoodetes ja nende mõju. Valmistame ise ühe looduskosmeetika toote (baaskreemi, kookosepalsam kehale või huulepalsami). Teoreetiline osa toimub keskkonnahariduse keskuse ruumides ja ökokosmeetika valmistame Kohila Gümnaasiumi uues laboris. 

Juhendaja Edith Maasik. Koolitus on tasuta. Toetavad KIK ja Kohila vald. Registreerumine töötuppa 5855 8040 või khk@kohila.edu.ee.


PRIA LEADER projektitoetusega 13-21.2/19/2874 "Kohila keskkonnahariduse Keskuse ekspositsiooni arendamine" 

on soetatud ekspositsiooni mööbel, puutetundlik ekraan, siinid ning mobiilse ekspositsiooni vahenditest pop up välitelk, 2 binokulaarmikroskoopi, kokkupandav laud ja 2 tooli. Mööbli valmistas OÜ Voolav Puu, kelle pakkumine osutus parimaks.

Pakkumuskutse Kohila Keskkonnahariduse Keskuse ekspositsiooniruumi mööbli valmistamiseks, tarnimiseks ja paigaldamiseks

Kohila Keskkonnahariduse Keskus,  reg kood 75036122, aadess Kooli tn 1, Kohila alev, Kohila vald, Raplamaa 79805, kutsub esitama hinnapakkumust täispuidust, käsitööna ekspositsioonimööbli valmistamiseks, tarneks ja paigaldamiseks. 

1.      Objekti kirjeldus ja mõõdud

Objektiks on Kohila Keskkonnahariduse Keskuse, mis asub aadressil Kooli 1, Kohila, Raplamaa, ekspositsiooni mööbel, mis koosneb alljärgnevatest osadest:

1)      Kaheosaline sahtliteta kolmnurkne nurgalaud, 1 tk

Ülemine plaat toetub alumisele lauale või kinnitub seinale, alumine laud seisab jalgadel.  Mõõdud: alumine plaat 75×75 cm, ülemine plaat 40×40 cm, alumise lauaplaadi kõrgus maast 75 cm.

2)      Pink, 2 tk

Pingi mõõdud: pikkus 170 cm, laius 30 cm, kõrgus 45 cm. Pingid on valmistatud erineva tihedusega puidust, millest üheks võiks olla tamm. Pingid peavad olema nö ühendatavad tervikuks. Ühe külje isutumisala nurgad ümarad, et vältida põlvede ära löömist.

3)      Tööalus ekspositsiooni riiulitega, 1 tk

Failina lisatud joonis 1, mis on illustratiivne, et selgitada, mida oodatakse. Riiuleid alumisel osal võiks olla 2, ülemisel 3. Mõõdud: üldkõrgus 210 cm, üldlaius 210 cm, alumise osa sügavus 50 cm, ülemisel 35 cm.  Tekkivasse avausse peaks mahtuma ekraan mõõtudega 128×74 cm. Alumise tööpinna kõrgus põrandast on 80 cm.

4)      Ekspositsiooni alus hoiuruumiga, 1 tk

Tõstetava horisontaalse kaanega kirstu tüüpi objekt. Mõõdud: pikkus 190 cm, laius 40 cm, kõrgus 110 cm.

5)      Riiul-pink, 2 tk

Keskelt ühe riiuliga. Mõõdud: Pikkus 167,5 cm, laius35 cm, kõrgus 60 cm.

 6)      Keskkonnahariduse Keskuse logoga silt, 1 tk

Seinale kinnitatav täispuidust lainelise servaga silt mõõtmetega 110×35. Sildi sisse on faasitud Kohila Keskkonnahariduse Keskuse logo, mis on värvitud. Sildil süvendatud või pinnast kõrgem kiri „Keskkonnahariduse Keskus“. Suure sildi küljes konksudega riputatav väiksem silt mõõtudega 35×10 cm, ühelt küljelt tekstiga „Avatud“, teisel küljel „Suletud“.

7)      Riidenagi, 1 tk

Kasepuust. Kase koor peab olema näha,  nagi peab olema alusel, mis tagab nagi püsti seismise ka vaid nagi ühele poolele jõu mõõdukal avaldamisel, nt mitu jopet ühel pool rippumas. Maksimaalne kõrgus 200 cm.

8)      Küsimuste vastuste kapp, 1 tk

Minimaaslelt 12 väikese sahtliga kummuti tüüpi kapp. Sahtlite suurused võivad olla erinevad. Sahtlid peaksid olema kergesti avatavad aga samas väga töökindlad, sest neid avatakse võrreldes tavalise mööbli kasutusega väga sageli. Kapp paigaldatakse kõrvuti tööalusega, maksimaalne laius 110 cm.

2.      Üldnõuded mööblile

Mööbel peab olema valmistatud täispuidust, kasutades võimalikult palju arhailisi käsitöövõtteid ning demonstreerima valitud puidumaterjali eripärasid. Mööbliesemed peaks olema vastupidavate tööpindadega ehk lakitud. Eelistatud on originaalne puidu värv. Kasutatavad käepidemed, nupud vmt võivad olla taas- või uuskasutamist propageerivad, mööblikaunistused minimalistlikud ja rahvuslikku stiili, soovitatavalt seotud Raplamaaga. Väike meistrimärk mööblil on lubatud. Mööbli servad lainelised inspireerituna puidu loomulikest kumerustest, möödumisteele jäävad nurgad kumerad. Puidust valmistatud pingid ja riiul-pingid istumiseks ohutud, toestus nii, et võib istuda ka otsale ilma, et objekti vastaspoole ots üles tõuseks või plaat läbi vajuks.

Kõik pakkumuskutses toodud mööbli mõõdud on võetud pakkumuskutse esitaja poolt, kes ei ole puitmööbli spetsialist, mistõttu pakkumuse esitaja peab enne pakkumuse esitamist olema tutvunud Kohila Keskkonnahariduse Keskuse ruumidega ning teostanud ise lisamõõtmised, et tagada parim mööbli sobivus ruumidesse.

3.      Tarne, paigaldus, tähtaeg

Pakkujaga sõlmitakse leping. Mööbli tarne ja paigalduse teostab pakkuja.  Paigaldada saab ka osade kaupa. Mööbli paigaldamise lõpptähtaeg on 3. oktoober 2019. aasta.

4.      Pakkumuse sisu

Pakkumus peab sisaldama 

  •  kalkulatsiooni erinevate mööblikomplekti osade kaupa koos kõigi maksudega, 
  • paari fotot varasemalt tehtud töödest,
  • kinnitust, et pakkuja on tutvunud Kohila Keskkonnahariduse Keskuse ruumidega, viinud läbi vajalikud lisamõõtmised ning  teostab tarne ja paigaldab mööbli.

 Valikukriteeriumiteks on hind, maksuvõlgade puudumine ja pakkuja varasemate tööde stiili sobivus Kohila Keskkonnahariduse Keskuse planeeritava ekspositsiooniga.

Pakkumus märksõnaga MÖÖBEL palume esitada Kohila Keskkonnahariduse Keskuse e-posti aadressile khk@kohila.edu.ee hiljemalt 15. juuliks 2019. a kell 15.00.

Kontaktisik: Kirsti Solvak, Kohila Keskkonnahariduse Keskuse juhataja, tel 58558040


Oleme rõõmsad andes teada, et KIK avas 12. veebruaril taotlusvooru, millest iga põhikooli klassile ja lasteaia koolieelikute rühmale saab taotleda kuni 300 eurot toetust osalemiseks loodus- ja keskkonnahariduskeskuste või keskkonnakaitse ja keskkonnakasutusega seotud ettevõtete aktiivõppeprogrammides (§ 8 lg 4 p 1).​ Samuti toetatakse õppepäeva ja/või laagri korraldamist põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele​​​

Kohila Keskkonnahariduse Keskus ootab lapsi alates 2019/2020 õppeaastast osalema õppeprogrammides, mille täieliku loetelu​ ning hinnad​ leiate keskkonnaharidus.ee lehelt.

Pakume vanu aga väga populaarseid programme

ja  ka täiesti uusi õppeprogramme.

Viime gümnaasiumi õpilastele läbi õppepäevi Raplamaa looduses, ka eritellimuse alusel

Valmis programmidest on pakkuda Virtuaalne ja reaalne retk Rabivere rabas

 Ootame õpetajaid lõõgastuma loodusesse

Vaikuses eksklusiivne matk rabas

Anname ka teada, et oleme üle vaadanud hinnakirja millega tasub tutvuda, meie piirkonnas on avatud uus RMK matkarada üle raba ning sügisest algab õppetöö uutes ruumides uute laborivahenditega.

Jätkuvalt laenutame tasuta näitust „Meie metsapuud“ koos temaatilise võistlusmänguga ning „Lotte“ loodusmängu ning mängu „Kus on elu säästlikum ja mõistlikum“.

Huvi korral vastame heal meelel teie täpsustavatele küsimustele nii telefoni teel 58558040 kui e-kirjaga khk@kohila.edu.ee.

VABANDAME KUI MEIE KODULEHEL ESINEB HETKEL TEHNILISI PROBLEEME, TEGELEME UUENDAMISEGA!

 

Mardi- ja kardikuu uudised

Kohila Keskkonnahariduse Keskusel vahetus juhataja. Lapsehoolduspuhkuselt naasis Kirsti Solvak. Täname Janika Volgat Keskkonnahariduse Keskuse juhatamise eest!

Muutus telefoni number. Meiega saab kontakti telefonil +372 585 58040.

Üld- ja alusharidust toetavatest keskkonnahariduslikest õppeprogrammidest

2018/2019 õppeaastaks leiate meie poolt pakutavad õppeprogrammid keskkonnaharidus.ee portaalist. Õppeprogrammide läbiviimiseks saab toetust küsida KIKi keskkonnateadlikkuse programmist.

Meeldivale koostööle lootma jäädes

Kohila Keskkonnahariduse Keskuse koolitajad

Kohila  keskkonnasõprade klubi 2015

Head keskkonnasõbrad, anname teada, et 15.07.2016 lõppes Kohila keskkonnasõprade klubi projekt. Sel korral õppisime Rivo Reisko juhendamisel uuskasutama klaasi, Remo Savisaare juhendamisel märkama ja fotografeerima Hageris väikesi ja suuri olendeid looduses, Tiina Toompuu juhendamisel kogusime puhtast loodusest taimi ja tegime neist süüa , Uku Paal õpetas meid Tohisoo mõisa pargis tundma linde ja MTÜ Kovanäpsel töötoas osalejad oskavad päikesetrüki imetehnika abil nüüd puuvillasele kangale anda täiesti omapärast ja huvitavat väljanägemist.

Kõiki tegevusi finantseeris Keskkonnainvesteeringute Keskus, tänu kelle toetusele on poolteist aastat järjes olnud Kohila piirkonna inimestel võimalik osaleda keskkonna-alastes õpitubades ja loengutel.

Tahaks tänada Maria Saarnat, kes aitas projekti planeerida ja toetas ürituste ettevalmistamisel, raamatupidaja Liia Hallapuud ja kõiki keskkonnasõpru, kellele on keskkonnateema hingelähedane ning omavad soovi enda oskusi täiendada, et kanda peredele edasi keskkonnasäästlikkumat elustiili.

Kohila Keskkonahariduse Keskuse projektid jätkuvad –jälgige meid Facebookist!

Päikesetrüki kursus ajavahemikul 11.-14. juuli

Aeg täpsustub. Vt jooksvat infot meie Facebookist.

Lõpetasime projekti 9843. 

Projektis "Keskkonnahariduslikud õppeprogrammid Kohila Gümnaasiumi, Kohila Mõisakooli ja Kohila valla lasteaedadele 2015/2016 õppeaastaks" osales 1113 last. Täpsemalt saab lugeda siit...

Oleme nüüd keskkonnaharidusportaali kaardil!

Kohila Keskkonnahariduse Keskuse poolt 2016/2017. õppeaastaks pakutavad õppeprogrammid koos hindadega on nüüd leitavad keskkonnaharidus.ee portaalist.

Hinnapakkumised ja kinnituskirjad meililt khk@kohila.edu.ee

Looduses koos targaks!

Kohila Keskkonnahariduse Keskusel lõppes detsembris 2014. aastal Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt finantseeritud projekt nimetusega „Keskkonnahariduse projektid Raplamaa ja Lõuna- ning Lääne-Harjumaa õpilastele 2013/2014. aastal“, mille raames osales keskkonna- ja loodusvaldkonna koolitusprogrammides vanusevahemikus 3-18 eluaastat 1755 last ning 70 täiskasvanut. 

Alustasime projektiga Kohila Keskkonnasõprade Klubi

Projekti eesmärgiks on viia igas kuus eelpool nimetatud perioodil läbi lapsest kuni vanavanemateni vanuserühma esindajaid kaasav põnev keskkonnavaldkonna tegevus kus jagatakse keskkonnainfot.

26. juulil toimus Kohila Metsaseltsi eestvedamisel keskkonnamatk Pahkla piirkonnas. 

Augustis on planeeritud Martin Välliku loeng atmosfääri ja kosmosesaastest ja tähevaatlus Hageri rahvamajas.

Septembris- ühine seeneretk.

Oktoobris uurime, kuidas puhastatakse reovett Kohila piirkonnas

Novembris räägib Lia Pahapill radoonist meie majades (Tohisoo Koolituskeskuses) ning teeme ühe väikese ökokosmeetika töötoa Hageri rahvamajas.

Detsembris uurime materjalide taaskasutamise võimalusi ja perevaiba kudumist juhendab Piret Kuutok.

Jälgi meid Facebookis!

Kohila Keskkonnahariduse Keskus nüüd ka Facebookis 

Kohila Keskkonnahariduse Keskus sai omale logo

Meie logol on kujutatud Raplamaa tunnustaim sile tondipea kunstiline vorm.

12.10.2013 toimus projekti 5300 raames virtuaalne ja reaalne retk Rabivere rappa.

Osalenud loodusesõbrad tegid fotosid, mida on nõus retkest osavõtnutega jagama.

Anett Haljasorg'i fotod

Hillar Põld'i fotod

Väino Mae fotod

Tehtud sai ka väike äpp  "Tunne rabataimi". Testi oma teadmisi! 

Valminud on virtuaalõppekeskkond "Eesti sood"

Kohila Keskkonnahariduse Keskusel koostöös Naturewalk OÜga on valminud Eesti soid ja Rabivere raba tutvustav virtuaalõppekeskkond "Eesti sood", kus antakse ülevaade soo arengufaasidest, tutvustatakse rabas kasvavaid taimi ja seal elavaid loomi. Õppekeskkonna peaeesmärgiks on toetada põhikooli riikliku õppekava teema „Soo elukeskkonnana“ õpet aga samas presenteerida Kohila piirkonna väga kaunist ja avastamisväärt loodust. Õppekeskkond sisaldab palju atraktiivseid fotosid Rabivere ja Kõnnu rabast.

Õppekeskkonna tekstid on loonud Marko ja Tarvo Valker, videomaterjali Remek Meel, loodushelid salvestanud Veljo Runnel, diktortekstid lugenud Rain Simmul. Õpiülesanded koostanud Elo Hermann, Marge Nelk ja Marko Valker.

Kaardimaterjaliga toimetanud Tarmo Evestus, programmi kujundanud Mobsu OÜ, tehnilise lahenduse teinud Reemuslab OÜ.

Programmis kasutatud fotod on tehtud alljärgnevate loodusfotograafide või fotohuviliste poolt: Arne Ader, Arvi Anderson, Tiit Hunt, Gaida Jakson, Mati Martinson, Margus Muts, Ivar Ojaste, Aivar Ruukel, Bert Rähni, Maris Sepp, Valeri Štšerbatõh, Urmas Tartes, Joosep Tuvi, Andres Tõnisson, Kristjan Tõnisson, Maie Kotkas, Anett Haljasorg, Marko Valker, Tarvo Valker

Sellesse õppekeskkonna valmimisse on panustanud ka väga paljud Kohila valla kogukonna liikmed: visioon Heiki Hepner (vallavanem), õppetekste kontrollinud ja metoodilisi soovitusi andnud Edith Maasik keeleline korrektuur Ingrid Oksaar. Kõdusoo kasvukohatüüpi aitas tuvastada Kadri Rütman. IT alast nõu läbi Tarkware OÜ andis Erkki Solvak, Õppekeskkonda aitas plaati panna AHHA disainist Hillar Põld.

Õppevara valmimisele on kaasa aidanud Kohila Gümnaasium, Kohila Vallavalitsus, Kotkaklubi, Riigimetsa Majandamise Keskus ja AS Turvas. Koostamist rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).


 

rabiverelend1.JPG