Häid jõulupühi!

Kaunist jõuluaega nii looduses matkates, kui õdusas meeleolus kodustega. Soovib Kohila Keskkonnahariduse Keskus

Männi ja Sipsiku eelkooliealiste loodusõpe

Kohila Vallavalitsuse keskkonnateadlikkuse lihtsustatud projekt nr 15 774 „Kohila valla Sipsiku ja Männi lasteaedade koolieelikute rühma keskkonnahariduslikud õppeprogrammid 2019/2020 õppeaastal“ 

Oktoobris 2020 lõppes projekt Männi ja Sipsiku lasteaedade eelkooliealiste rühmade osalemiseks õppeprogrammides. Kahes lasteaias on kokku 5 eelkooliealiste laste rühma, kellest iga rühm sai osaleda ühes loodushariduse õppeprogrammis. Transpordi ja programmi kulud tasub 100% riik läbi Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK SA). Kohila Vallavalitsus koostöös lasteaedade ja Kohila Keskkonnahariduse Keskusega taotlesid KIKilt toetust ja projekti rahastati 1491 euroga, omaosalus 17 eurot.

Kus siis käidi ja mida lapsed kogeda said?  Männi LA 3 rühma tutvusid linnuriigiga, nii Muumide, Lepatriinude, kui Siilipere lapsed käisid veebruaris 2020 Konuveres asuvas Papagoi Keskuses, kus osaleti õppeprogrammis „Linnuriik, eelkõige papagoid“. Sipsiku LA 2 rühma läbisid oma õppekäigud oktoobris 2020. Mesisummid tutvusid elurikkuse, jõe ja joaga Keila-Joal (programm „Elamused Keila-Joal“) ja Päikeseliblikate lapsed Mukri raba älveste, rabajärve ja elustikuga (programm „Läbi metsa rabajärve äärde. Mukri).

Kohila liitus koolilaste rajakaamera võrgustikuga

Kohila Keskkonnahariduse Keskuse huviring (juh Irene Volk) teeb koostööd Kohila Gümnaasiumi 6a klassiga (õp Meeli Jänes) ning liitusid koolilaste rajakaamera projektiga, mille idee autor on aasta looma toimkond ja looduskalender.ee. Eesmärgiks on käia õpilastega rohkem looduses ja saada teada, millised metsloomad koduvalla metsas liiguvad. Oktoobri lõpuks oli Keskkonnahariduse Keskusel kõik ettevalmistused tehtud – rajakaamera soetatud, sobiv koht metsa kohaliku jahimehe Valdur Suurmäe abiga välja valitud. 

4. novembril 2020 mindi kõik koos metsa rajakaamerat paigaldama. Appi olid tulnud projekti eestvedajad loodusajakirjanik Helen Arusoo ja loodusfotograaf Tarmo Mikussaar, kes õpetasid, kuidas kaamerat paigaldada ja mis loomi/linde on kõige tõenäolisem päris alguses salvestustelt näha. Jääme huviga esimesi salvestisi ootama. Vt teiste koolide paremaid palasid https://www.facebook.com/rajakaamera 

Sammalde õpituba, loodusretk ja välilabor

Raplamaa peredele suunatud loodusretk metsas kasvavate tavalisemate samblaliikide tundmaõppimiseks (elurikkuse õpe). Juhendaja botaanik Loore Ehrlich. Toimumisaeg on 11. oktoober 2020, kell 12 – 14.30.

Kogunemine kell 12.00 Vilivere külaplatsil, mis asub Kohila vallas, 240 m Kiisa tee/Vilivere tee ristist. Peale retke (Saunaküla maastikukaitsealal) vaadeldakse samblaid binokulaari all, õpitakse kasutama Loodusvaatluste andmebaasi. Kestus kokku 2,5 tundi. 

Registreerumine mob 5855 8040, khk@kohila.edu.ee, või Kohila Keskkonnahariduse Keskuse Fb sõnumid. 

Üritus on tasuta. Õpituba on sarjast “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“, keskkonnateadlikkuse projekt nr 15 624. Toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus.

Seeneretk Tõnu Ploompuuga

13. septembril 2020 on seenehuvilistel võimalus minna mükoloog Tõnu Ploompuu juhendamisel seenele. Buss väljub kell 11.00 Kohila Gümnaasiumi parklast (Kooli 1, Kohila). Seeni otsitakse ja õpitakse tundma Rabivere maastikukaitsealal, vähemalt kahes erinevas metsatüübis. Osalejate arv on piiratud, retkel osalemiseks palun registreeruda: mob 5855 8040, khk@kohila.edu.ee või Kohila Keskkonnahariduse Keskuse facebook’i sõnumiga. Üritus toimub keskkonnateadlikkuse projekti “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal” raames. Toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus. 

.

Urmas Tartese loeng “Salapärased seened”

Laupäeval, 3. oktoobril 2020 kell 13.00 – 15.30 on kõik huvilised oodatud bioloog Urmas Tartese seenejuttu kuulama, illustreerituna loomulikult loodusfotograafi enda suurepäraste seenefotodega.

Loeng toimub Kohila Gümnaasiumi auditooriumis (ruum B206), Kooli 1, Kohila alev, Raplamaa.

Raplamaa Pooltund TRE raadios

http://rapla.tre.ee/25-08-2020-raplamaa-pooltund-kohila-keskkonnahariduse-keskus-kuula-saadet/

Kohila Keskkonnahariduse Keskus käis Raplamaa Partnerluskogu LEADER kutsel rääkimas TRE raadios, kuula järgi.