Loeng “Hispaania teetigu ja tõrjumine aias”

2. juunil 2022 kell 17 – 20 toimub loeng hispaania teeteost kui invasiivsest võõrliigist Eestis. Lektor ja bioloog Anneli Ehlvest kõneleb hispaania teeteo elutsüklist ja levikust, õpetab eristama kodumaistest tigudest, käsitleb selle võõrliigiga kaasnevaid probleeme. Järgneb ringkäik Kohila alevis asuvas aias või haljasalal, kus ühiselt vaadatakse, kuhu teod ennast peidavad, jagatakse näpunäiteid, mida peaks tegema, et nende arvukus ei tõuseks. Koolituse eesmärgiks on, et osalejad oskaks eristada hispaania teetigu kodumaistest tigudest, õpiksid tundma hispaania teeteo elutsüklit, mis aitab kaasa võõrliigi leviku takistamiseks. Ja et teadmatusest ei soodustataks hispaania teeteo levikut koduaias. 

Loeng toimub Kohila Keskkonnahariduse Keskuse ruumis B203, aadressil Kooli 1, Kohila. Peale loengut toimub väike ringkäik Kohila alevis, kus jagatakse näpunäiteid, et selle võõrnälkja arvukus ei kasvaks. 

Linnulaulu hommik Raplas

Kutsume varahommikust linnulaulu nautima ja lindude hääli õppima! Toimumise koht Rapla Vesiroosi tiikide ümbrus. Eesmärgiks on tutvustada elanikele linnaroheluses kuulda olevaid linnuliike.

Koolituse pikkus 3 tundi, juhendab Peep Veedla Eesti Ornitoloogiaühingust.
Kogunemine kell 7.00 Sadolini spordihoone parklas (Viljandi mnt 69A, Rapla).
Osalemiseks palun registreeruda: mob 5855 8040 või khk@kohila.edu.ee
Osalemine tasuta. Korraldaja transporti ei paku. 

Loodushommik on sarjast “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal”. Toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Kohila vald, Kohila Keskkonnahariduse Keskus.

Otsime loodus- ja keskkonnahariduse spetsialisti (0,8 kohta)

Kohila Keskkonnahariduse Keskus

võtab tähtajaliselt, kuni oktoobrini 2023, tööle

LOODUS- JA KESKKONNAHARIDUSE SPETSIALIST 0,8 kohta

Tööülesanded:

 • keskkonnahariduslike ekspositsioonide loomise korraldamine
 • osalemine keskkonnahariduslike ekspositsioonide sisu loomises
 • ekspositsioonide juurde loodud aktiivõppeprogrammide haldamine ja haridusasutustes läbiviimine

Ootused kandidaadile:

 • kõrgharidus loodusteaduste valdkonnas
 • hea koostöö- ja suhtlemisoskus
 • algatusvõime ja loovus
 • arvuti kasutamise oskus
 • B kategooria juhtimisõigus
 • kasuks tuleb õpetamise kogemus

Tööülesanded tulenevad: Kohila Vallavalitsuse ja Kohila Keskkonnahariduse Keskuse projekti „Keskkonnahariduse kättesaadavuse laiendamine Raplamaal ja väljaspool Raplamaa piire“ tegevustest, mida toetatakse 2021. a maakondade arengustrateegia elluviimise toetusmeetmest. Sul on võimalus olla tegev keskkonnahariduse vallas, osaleda keskkonnahariduslike ekspositsioonide väljatöötamisel ja nende tutvustamisel.

Töötasu 1117 eurot (bruto)

Tööle asumise aeg on esimesel võimalusel, hiljemalt 04.04.2022

Avaldus, CV ja haridust tõendavate dokumentide koopiad saata hiljemalt 17.03.2022 a (kaasa arvatud)             e-posti aadressile khk@kohila.edu.ee. Täiendav info: juhataja tel 5855 8040

 

Sven Zaceki fotokoolitus – kuidas pildistada lumega?

Laupäeval, 19. veebruaril 2022 korraldame huvilistele 5-tunnise loodusfoto koolituse, mida juhendab Eestis hinnatud loodusfotograaf Sven Začek.
Koolituse eesmärgiks on õppida, kuidas pildistada lumega, teemaks on loomade ja lindude tegevusjälgede pildistamine talvises looduses, kui kõik on ümberringi kiiskavvalge.
Kaheosaline koolitus koosneb 2-tunnisest teoreetilisest osast keskkonnahariduse keskuses ja 3-tunnisest praktilisest pildistamise osast õues, Kohila piirkonna looduses. Osalustasu on 15 eurot.

Kaasa enda fotoaparaat. Algus kell 11.00 Kohila Keskkonnahariduse Keskuses (ruum B203, Kooli 1, Kohila). Koolitus lõpeb 16.00.

 Vajalik eelregistreerumine mob 5855 8040, khk@kohila.edu.ee või fb sõnumiga. Grupi suurus on kuni 15 inimest. Soovi korral on võimalik osaleda ka ainult ühes osas (osalustasu suurus antakse registreerumisel teada). 

Osalustasu 15 eurot tuleb kanda peale koolitusele registreerumist Kohila Vallavalitsuse kontole SEB EE191010802003808002 või SWEDBANK EE552200001120222327, selgitusse märkida – oma nimi, pildistamine lumega. Tegelemine loodusfotograafiaga ajendab looduses liikuma ka talvel. 

Soov pildistada loodust on tõhus viis, mis motiveerib looduses matkama ja seda põhjalikumalt tundma õppima. 

Õpituba on sarjast “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“, 2021.a keskkonnateadlikkuse projekt nr 15 624. Toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus ja Kohila Vallavalitsus

Loengute sari täiskasvanutele

8. veebruarist 2022 alustab loengute sari täiskasvanutele, mille vabatahtlik eestvedaja on Reet Runge. Sarja eesmärgiks on Reet Runge sõnul hoida valla elanikud aktiivsetena, rikastada maailmapilti uute teadmiste ja kogemustega, sisustada ja väärtustada enesearengut toetaval moel vaba aega, toetada omavahelist ja muu ümbritsevaga suhtlemist. Teemadeks loodus ja keskkond, tervis, maailma maad ja rahvad, riik, ühiskond, kultuuriajalugu, kohalik elu ja kogukond. Üritusi toetavad Kohila Vallavalitsus, Kohila Keskkonnahariduse Keskus, Kohila Gümnaasium. Täpsemalt saab toimuvatest üritustest lugeda 20. jaanuari 2022 Kohila valla ajalehes, lk 4. 

Keskkonnaüritused peredele Raplamaal, 2020 – 2021 hooaeg

Kohila Keskkonnahariduse Keskusel on aeg teha vahekokkuvõte sügis 2020 – august 2021 toimunud keskkonnaüritustest, mis toimusid tänu keskkonnateadlikkuse programmi jätkuprojektile nr 15624 „Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“. Juunis 2020 otsustas meie tegevusi toetada SA Keskkonnainvesteeringute Keskus summas 1130 eurot, 50% kohustuslikku omaosalust 1130 eurot summas pani Kohila vald. Projekti esimene üritus toimus 3. oktoobril 2020 Kohila Gümnaasiumi auditooriumis, milleks oli Urmas Tartese loeng seentest. Bioloog ja loodusfotograaf rääkis seente elutegevusest ja suhetest teiste organismidega. Kuulajad said juurde teadmisi seente rollist looduses laiemalt, sh seentest kui orgaanilise aine lagundajatest. Kogu kahetunnine loeng oli rikkalikult illustreeritud ainult Urmas Tartese enda seenefotodega. 

 1. oktoobril 2020 toimunud õpitoas oli eesmärgiks tavalisemate metsas kasvavate samblaliikide tutvustamine täiskasvanutele ja lastele. Samblaretke ja välilabori tegevusi juhendas botaanik Loore Ehrlich. Retk läbis Hageri-Sutlema rannamoodustistel kasvavat vana metsa, mis asub kunagise Balti jääpaisjärve rannavallil. Nüüdseks on liivased mäed kaetud ürgse ilmega metsaga ja selle alune kaetud kena samblavaibaga. Juhendaja oskas luua toredaid seoseid, mis aitas meelde jätta sammalde nimetusi ja seda, kuidas samblad ja samblikud segamini ei läheks. Seejärel uuriti Vilivere külaplatsil ülesseatud välilaboris erinevaid samblaid binokulaaride all. Samblapuhmast avastati ka mitmeid väikeseid putukaid, mida palja silmaga ei märka. Nimelt on samblarinne metsas tähtis elu- ja varjupaik pisikestele putukatele. Õpiti samblaid läbi mängulise õppe, koostati näitus 14 erinevast retkel leitud samblaliigist. Vahva, et sammaldel on toredad eestikeelsed nimetused – harilik kakshammas, kase-kaksikhammas, põikkupar, roossammal, tutik, metsakäharik, lehviksammal jpt. 2,5 tunni pikkune õpituba oli osalejatele põnev ja möödus kiiresti. 24. aprillil 2021 kutsus Kohila Keskkonnahariduse Keskus ekraanide ette kuulama kogu pere virtuaalset loengut nahkhiirtest. Käsitiivaliste eluviisi hästi tundev nahkhiirte uurija Rauno Kalda pidas põneva loengu läbi arvutiekraani, tuues välja, et nahkhiirtel on kiskja hambad, mitte putuktoiduliste omadega sarnased, kuigi 80% nahkhiirtest toitub putukatest. Kalda rääkis, et pea alaspidi rippuda õnnestub neil seetõttu hästi, et jalad on keerdunud ja varbad on suunatud tahapoole, mitte ette. Lisaks kõõlused lukustavad varbad ja rippumiseks eriti energiat ei kulu. Eestis elab 12 liiki nahkhiiri, kelledest 7 on paiksed ja talvituvad keldrites, koobastes, puuõõnsustes, maja voodrilaudade vahel, tuulekastis, isegi ventilatsioonisüsteemides. Kuna nahkhiired tulevad välja ja alustavad toiduotsinguid päikeseloojangu ajal, on võimalik õhtuhämaruses taeva taustal nende risti- põiki lendu jälgida. Kui soovite oma õue neid põnevaid loomi elama, peaks maja või kõrvalhoone laudises või tuulekastis olema u 2 cm pragu. Soovi korral võib hoone mingile osale teha topelt laudise. Kõik nahkhiired on Eestis kaitse all. Nahkhiirte kolooniatest võiks teada anda nahkhiirteuurijatele, näiteks nahkhiir@elfond.ee .

  Jaanuaris toimuma pidanud, kuid edasi lükatud mikroplastiku teemalise ürituse otsustasime läbi viia augustis 2021 Kohila Läänemere päeva raames. Hüdrobioloog Lennart Lennuk pidas Kohila raamatukogus loengu seni vähetuntud mikroplastiku tekkest ja probleemidest. Peale loengut toimunud õpitoas valmistati ise looduslikest koostisainetest kehakoorijaid. Täpsem artikkel teemast ilmus 15.09.2021 Kohila vallalehes.  

  Täname ruumide ja koha kasutamise võimaluse eest Kohila Gümnaasiumi, Vilivere külaseltsi ja Kohila raamatukogu.

  Irene Volk

  Kohila Keskkonnahariduse Keskuse juhataja

Ööliblikaid tutvustab suure kollektsiooni omanik Allan Selin, Vilivere külaplats
Samblapallide valmistamine kõige väiksematega.

Õppematk looduses hakkama saamiseks

Pühapäeval, 10. oktoobril 2021 on võimalus osaleda õppematkal, kus saab tarkusi looduses hakkama saamiseks. Juhendaja on kogenud matkajuht Andres Lääne (Suur Seiklus OÜ).Osalemiseks on VAJALIK REGISTREERUDA mob. 5855 8040, khk@kohila.edu.ee.

Tegevused toimuvad Loosalu-Paluküla õpperajal kell 11-15.00. Grupi suurus kuni 15 inimest. Buss väljub Kohilast 10.25, Raplast saab bussi peale eelneval kokkuleppel.

See on matk looduses, mille käigus jagatakse tarkusi metsas hakkamasaamise kohta, kuidas hoida soojust, saada vett ja toitu. Õpetatakse leidma looduses leiduvaid söödavaid taimi, looduslikke materjalide kasutamist puhkamiskoha tegemiseks metsas, jt tarkusi. Õpetatakse üles tegema tuld ja lõkketoitu, keedetakse teed. Matkal õpivad inimesed oskusi, mis vähendavad kartust metsa ees ja suurendavad enesekindlust pikemate loodusretkede ettevõtmiseks perega. 

Buss väljub Kohilast kell 10.25, Raplast on võimalik bussi peale saada kell 9.50 (enne Kohilasse sõitu). Tegevused Loosalu-Paluküla õpperajal toimuvad kell 11-15. Buss tuleb Palukülasse vastu kell 15.00, jõudes u 15.30 Raplasse ja 15.55 Kohilasse. Täpsemad asjaolud täpsustame osalejaga juba peale registreerumist õppematkale. 

Osalustasu on 8 eurot / osaleja, mis kanda peale koolitusele registreerumist Kohila Vallavalitsuse kontole SEB EE191010802003808002 või SWEDBANK EE552200001120222327, selgitusse märkida oma nimi ja õppematk 10.10.2021

Ürituse korraldaja on Kohila Keskkonnahariduse Keskus ning see toimub  keskkonnateadlikkuse projekt “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“ raames. Toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Kohila Vallavalitsus ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus.

Läänemere päeva tähistamine 26.08.2021 Kohilas

Läänemere päeva tähistamiseks kutsub Kohila Keskkonnahariduse Keskus 26. augustil 2021 osalema järgmistel üritustel:

Kell 14.00 – 16.00 Talgud prügi koristamiseks Keila jõe kallastelt, Kohila piires. Kogunemine kell 14.00 Kohila Veskitammi juures, kestus kuni 2h. Talgute eesmärk on kokku korjata jõe kaldaäärne praht, et see ei satuks jõkke ja sealt vooluga edasi merre.

Osalemise soovist palun teada anda mob 5855 8040, khk@kohla.edu.ee või KHK fb sõnumites, et saaksime varuda sobiva koguse kindaid ja prügikotte. Talguid toetavad Kohila VV ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus. Kontaktisikud Irene Volk ja Agnes Saks.

Kell 17.00 – 18.00 Loeng „Mikroplastiku murettekitav teekond merre“, lektor hüdrobioloog Lennart Lennuk, asukoht Kohila raamatukogu saalis, kestus 1h. Huvilistele suunatud loeng seni veel vähetuntud mikroplastiku probleemist. Loengu eesmärk on tutvustada inimestele, mis see mikroplastik on, mikroplastiku teke meie igapäevaelus, jõudmine merre, mõju veeorganismidele, inimesele, kuidas vähendada teket jpm.

Kell 18.45 – 19.00 – Õpituba „Loodusliku kehakoorija valmistamine“, juhendab Kohila Keskkonnahariduse Keskuse koolitaja. Peale loengut toimub Kohila raamatukogus kehakoorija õpituba. Kehakoorija on üks paljudest kosmeetikatoodetest, mis võib sisaldada mikroplastikut. Poest ostes tuleks kindlasti koorija koostisosadega tutvuda, et teha mikroplastikuvaba valik. Õpitoas valmistame ise endale looduslikest koostisosadest kehakoorija. Õpituppa registreerumine mob 5855 8040, khk@kohila.edu.ee või KHK fb sõnumite kaudu.

Üritus on tasuta.

Loengu ja õpitoa läbiviimist toetatakse keskkonnateadlikkuse projektist “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“. Rahastajad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Kohila vald ja Kohila Keskkonnahariduse Keskus.

Ööliblikate vaatlusõhtu peredele

Toimumisaeg: 16. juuni 2021, algusega kell 22 (kuni kell 01.00). Eesmärgiks (varjatud) elurikkuse tundmaõppimine, juhendaja Allan Selin Eesti Lepidopteroloogide Seltsist. 

Peredele suunatud loodusõhtu ööliblikate vaatlemiseks koos juhendajaga. Pannakse püsti valgustelk, mille segavalguslamp meelitab kohale erinevaid öise eluviisiga liblikaid. Telgile maandunud suurliblikad määratakse juhendaja poolt, õpetatakse liblikate määramist, leitud liikide Loodusvaatluste andmebaasi kandmist. Arutleme liblikaröövikute toidutaimede üle. Huvilised on oodatud hilisõhtul kell 22  Vilivere külaplatsile, mis asub Vilivere tee ääres (u 240 m Kiisa tee ja Vilivere tee ristist). Alaealised lapsed saavad loodusõhtul osaleda koos vanematega, kuna see toimub hilja õhtul. Osalejate registreerumine vaatlusõhtule toimub kohapeal.

Soovitame pildistamiseks kaasa võtta fotoaparaadi või mobiiltelefoni, liblikate määramine fotolt on kergem. Huvi korral on ürituse pikkus kuni 3 h.

Sarja “Keskkonnaüritused peredele Raplamaal“ korraldaja on Kohila Keskkonnahariduse Keskus. 

Üritus on tasuta. Toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Kohila vald. Lisainfo mob 5855 8040 või khk@kohila.edu.ee . Kohtumiseni 16. juunil!

Foto: Irene Volk Suur-punasuru (Deilephila elpenor) toitumas